Ailesi

Nuri Demirağ'ın oğlu Galip Demirağ, 1941 senesinde Galatasaray Lisesi'ni bitirdi. 1946 yılında University Of Michigan at Ann Arbor'da Makina Mühendisliği dalında lisans eğitimi gördü. Galip Demirağ, Nuri Demirağ Gök Okulu'nun ilk mezunlarındandır.

Kaynak: "Nuri Demirağ Hayat ve Mücadeleleri" M. Necmettin DELİORMAN Nu.D Matbaası 1957

Nuri Demirağ dönemin şair ve düşünürleri ile yakın dost idi. Sık sık şair ve düşünürleri evinde ağırlar, dünya ve Türkiye meseleleri hakkında görüş alışverişinde bulunurdu. Araştırmalarımızda Nuri Demirağ'ın çocuklarının isimlerini Nuri Demirağ'ın yakın dostu şair ve düşünürler tarafından verildiğini farkediyoruz. Örnek olarak Mehmet Emin Yurdakul, Nuri Demirağ'ın dördüncü çocuğuna "Süveyda" ismini verir. Nuri Demirağ'ın diğer çocuklarına isimlerini verenler arasında Mehmet Akif Ersoy ve Neyzen Tevfik'te bulunmaktadır.

Mustafa Kemal Atatürk, ülkeye demiryollarını kazandıran Mühürdarzade Nuri Bey'e, "Demirağ" soyadını uygun görür. Nuri bey ve kardeşi Abdurrahman Naci bey, dedelerinden gelen "Mühürdarzade" soyadını bırakıp, Demirağ soyadını kullanmaya başlarlar.